آیا می توان کانکس با سقف هلالی ساخت

آیا می توان کانکس با سقف هلالی ساخت

در بسیاری از موارد دیده شده است که کانکس ها با سقف شیبدار ساخته می شوند. اما در این مقاله ما در پی آن هستیم که بدانیم آیا می توان برای کانکس ها از سقف هلالی نیز استفاده نمود. یا آیا می توا ن کانکس با سقف هلالی ساخت. با ما همراه باشید.

استفاده از عایق در سقف کانکس یک ضرورت اجتناب ناپذیر

کانکس ها را بیشتر با سقف شیبدار می سازند. این کار کمک می کند تا آب باران و برف بر روی سقف انباشته نشود و در اثر رطوبت ناشی از آن سقف دچار آسیب نشود. این امر در مورد  تمام کانکس ها  صادق است. حتی در بعضی از موارد با استفاده از متریال های مختلف در ساخت کانکس ها می توان سقف را به شکل مسطح نیز طراحی نمود.

در این گونه از کانکس ها به سادگی سقف با عایق مناسب پوشش داده شده و مانع از رطوبت و تبادل حرارت می شود و کانکس برای سکونت مکان مناسبی خواهد بود. اما در بعضی از موارد که بنا به ضرورت نیاز به کانکس با سقف هلالی است باید چه کار کنیم.

کانکس با سقف هلالی

کانکس با سقف هلالی

در ساخت بعضی از کانکس ها مانند کانکس های سردخانه ای و یا کانکس استخر به دلیل این که تبادل حرارت بسیار مهم است و نباید دمای این  کانکس ها از حداقل و یا حداکثر تغییر نماید مجبور به استفاده از ساندویچ پانل برای پوشش سقف برای جلوگیری از این تبادل حرارتی هستیم. استفاده از ساندویچ پانل به دلیل این که عایق بسیار مناسبی در برابر عبور گرما و سرما است در این کانکس ها بسیار مناسب است. اما در صورتی که سقف این کانکس ها به صورت مسطح ساخته شود هدر رفت حرارتی بسیار زیاد می شود. و باید حتما به صورت کانکس ها را با سقف هلالی ساخت.

اما به دلیل این که کانکس های ساندویچ پانلی  اجزا به صورت یک تکه ساخته می شود و ساخت آن به صورت هلالی ممکن نیست ساخت کانکس با سقف هلالی نیز به کاری غیر ممکن تبدیل می شود.

کانکس با سقف هلالی

 مشکل هلالی نمودن سقف ساندویچ پانل

برای این که ساندویچ پانل را بتوان برای سقف کانکس با سقف گرد به این صورت در آورد باید در قسمت داخل پانل ها برش هایی را ایجاد نمود. این کار باعث می شود تا پانل به سادگی به سمت داخل هلال شود و ساخت کانکس با سقف هلالی  با متریال ساندویچ پانل به سادگی انجام پذیر شود.

اما این راه حل دارای معایب بزرگی است. از آن جمله که بعد از برش دادن پانل ها دیگر این بدنه غیر قابل نفوذ و عایق بندی شده محسوب نمی شود و در اثر مرور زمان رطوبت از محل بریدگی ها به این کانکس با سقف هلالی به داخل پانل ها نفوذ نموده و باعث آسیب دیدگی در آن می شود.

دلیل دوم نیز این است که بعد از برش پانل ها و هلالی نمودن سقف ایجاد نا زیبایی در سقف و پانل ها شده و کانکس با سقف گرد با عمر و دوام کم تولید خواهد شد.

کانکس با سقف هلالی

چاره مشکل کانکس با سقف هلالی

برای این که این مشکل را حل نمایید باید روند انجام کار را کمی تغییر داد. برای  ساخت کانکس با سقف هلالی باید سقفی ایجاد شود که به خوبی عایق حرارتی و رطوبتی باشد. برای اینکار ابتدا یک سقف هلالی با ورق گالوانیزه یا ورق های رنگی بر روی کانکس ایجاد می شود. سپس برای عایق نمودن آن از عایق پشم سنگ با ضخامت های متفاوت که البته  باید از 8 سانتی متر بیشتر باشد بر روی این ورق استفاده می شود.

حالا باید دوباره بر روی این عایق پوششی از جنس غیر قابل نفوذ ایجاد شود تا مانع از نفوذ آب باران و برف به داخل عایق پشم سنگ شود. این لایه می توان یک ورق گالوانیزه دیگر و یا یک ورق رنگی باشد. توجه نمایید که ضخامت ورق روی عایق می تواند کمتر از ورق زیر عایق باشد. این کار  به کم کردن هزینه ها تا مقدار زیادی کمک می کند.

کانکس با سقف هلالی

مزایای سقف هلالی برای کانکس

ساخت کانکس با سقف هلالی دارای مزایای است که به شرح آن می پردازیم.

  • ایجاد نمایی زیباتر برای کانکس.
  • تعمیر سقف به سادگی در صورت بروز آسیب به آن.
  • مقاومت بیشتر کانکس با سقف هلالی در برابر پوسیدگی به دلیل استفاده از دو لایه ورق گالوانیزه.
  • کم بودن وزن سقف هلالی نسبت به سقف های شیبدار و یا مسطح.
  •  عدم آسیب دیدگی زیاد در اثر حوادث طبیعی مانند زلزله.

در صورتی که نیاز به ساخت کانکس با سقف هلالی باشد می توا ن از انواع متریال ها در عایق بندی سقف استفاده نمود. این  متریال ها  می تواند از جنس پلی استایرن، پلی اورتان و… باشد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: