آشنایی با سیستم گرمایشی کانکس

آشنایی با سیستم گرمایشی کانکس

سیستم گرمایشی کانکس یکی از مواردی است که همواره توسط تامین آن برای خریداران هنگام خرید کانکس ها مورد پرسش می باشد. از آنجایی که غالب کاربرد کانکس ها، اسکان موقت و یا حتی دائمی افراد می باشد، بسیار مهم است تا کانکس در شرایط آب و هوایی مختلف، بتواند نیاز به گرمایش و سرمایش ما را برطرف کند. در این مقاله با معرفی کانکس ها، به سیستم گرمایشی کانکس می پردازیم.

کانکس چیست؟

کانکس ها، یکی از انواع سازه های پیش ساخته شده هستند که برای اسکان موقت استفاده می شوند. امروزه کانکس یا shelter، یکی از پرکاربرد ترین سازه ها به شمار می آید و با گذشت زمان، انواع مختلفی از آن برای استفاده های گوناگون ساخته شده است.

از جمله کاربرد های  انواع کانکس ها می توان به محلی برای اسکان، فروشگاه، اسکان اضطراری، انباری، نگهبانی، باکس های ارائه ی خدمات شهری مانند باجه های تلفنی یا کیوسک های دوچرخه ی شهری، شعبات بانک ها، کارگاه، سرایداری و … اشاره نمود. امروزه کانکس ها به دلیل ارزان تر بودن و زمان ساخت و طراحی کمتری که دارند، بیشتر برای اسکان کارکنان یک پروژه، اسکان سریع بیجاشدگان ناشی از حوادث طبیعی یا جنگ استفاده می شوند.

سیستم گرمایشی کانکس

ساختار کانکس ها

کانکس ها معمولا در طراحی و ساخت به صورت سفارشی (مطابق با درخواست های مشتری) و یا روتین و معمولی ساخته می شوند. در سازه ی فلزی کانکس، با انجام قیر بندی خاص، پروفیل کشی در قسمت های کف و بدنه و سقف آن، ساختار کانکس ایجاد می شود. در کانکس هایی که به صورت عایق متحرک می باشند، ساختار کانکس به صورت اسکلت شبکه ای است که ضد زنگ و زنکرومات می شود.

امروزه در ساختار و اسکلت بندی های کانکس ها، از طریق ایجاد قوس های مختلف که با استاندارد های به روز ایجاد می شوند، ساختار کانکس در هر قسمت می تواند مجزا و متفاوت باشد. دیوار پوش های کانکس ها می توانند از سه نوع چاپی، معمولی و روکش دار باشند.

سیستم گرمایشی کانکس

سیستم گرمایشی کانکس

یکی از مهمترین دغدغه ای که توسط خریداران کانکس ها وجود دارد، این است که سیستم گرمایشی کانکس به عنوان مهمترین تاسیسات کانکس در فصل زمستان و شرایط آب و هوایی سرد چگونه است. ابتدا در معرفی سیستم گرمایشی برای کانکس باید گفت که این سیستم های گرمایشی کانکس، می توانند یک وسیله گرمایشی مانند بخاری یا یک ساختار مانند سیستم گرمایش از کف برای گرم کردن فضای کانکس ها باشند.

در ابتدا باید گفت که شما می توانید از تمامی روش هایی که در یک خانه ی معمولی برای گرم کردن خانه استفاده می کنید، در کانکس ها نیز استفاده کنید. این روش ها عبارتند از استفاده از بخاری گازی، برقی، سیستم پکیج و یا رادیاتور ها و … . استفاده از این روش ها هیچ محدودیتی ندارند. کانکس ها می توانند در مناطقی که لوله کشی گاز وجود ندارد، از وسایل برقی گرمایشی مانند بخاری برقی، کولر های با توان گرمادهی و یا استفاده از کپسول های گاز برای تامین نیاز به سیستم گرمایشی استفاده نمایند.

سیستم گرمایشی کانکس

انواع سیستم گرمایشی کانکس

همانطور که در قسمت بالا نیز گفتیم، یکی از انواع روش ها برای سیستم گرمایشی کانکس، استفاده از وسایل گرمایشی خانگی است. از دیگر راه ها نیز می توان به سیستم گرمایش آب، سیستم گرمایش از کف، سیستم رادیاتور و هیتر های برقی نیز اشاره نمود.

در سیستم گرمایش آبی، با استفاده از آبگرمکن خورشیدی، آبگرمکن برقی مخزن دار و آبگرمکن های دیواری، جهت گرم نمودن ذخیره ی آبی استفاده می شود تا با کمک آب، علاوه بر تامین آب گرم حمام و دستشویی و …، هوای داخلی کانکس نیز گرم تر شود.

در سیستم گرمایش از کف که از سیستم گرمایشی کانکس به شمار می آید، با نصب لوله های آب و یا صفحات نازک سیم های برق در قسمت کف کانکس، به صورت برقی و آبی عمل گرمایش کانکس انجام می شود. روش دیگر استفاده از پره های آلومینیومی یا همان رادیاتور آلومینیومی است که مانند سیستم گرمایش آبی می باشد.

سیستم گرمایشی کانکس

عایق کاری کانکس ها

یکی دیگر از راه هایی که برای گرمایش و حفظ انرژی در کانکس ها استفاده می شود، مربوط به بخش ساختاری و طراحی آن می باشد. در واقع در کنار سیستم گرمایشی کانکس ها که به طور مجزا روی آن کار می شود، برای جلوگیری از تبادل حرارت داخل کانکس با فضای بیرونی و نیز مقاوم سازی، عایق بندی سقف و دیواره ها برای کانکس ها انجام می شود.

در واقع عایق بندی سازه ای مانند کانکس بسیار اهمیت دارد و انجام غیر اصولی آن می تواند در زمستان، سبب افت دما و در تابستان، باعث جذب گرما بشود. عایق بندی کانکس ها به صورت های زیر انجام می شود:

  • عایق بندی با روش پلی استایرن
  • عایق بندی با ترکیب فوم یا پشم سنگ همراه با پلی استایرن
  • عایق بندی با فوم پلی اورتان به روش تزریق

دیدگاه‌تان را بنویسید: