سیر تکاملی سازه های پیش ساخته از کانکس تا ویلای پیش ساخته

سیر تکاملی سازه های پیش ساخته از کانکس تا ویلای پیش ساخته

بهترین سازه های پیش ساخته ای که توانستند بیشترین کاربرد را برای انسان داشته باشند کانکس ها هستند. اگر چه کانکس ها  در ابتدا تنها به عنوان یک سرپناه ساخته شدند؛ اما این سازه ها با گذشت زمان و داشتن تغییراتی در شکل، ابعاد و مواد سازنده آنها از ساده ترین کانکس ها گرفته تا مدرن ترین کانکس های ویلایی این قابلیت را دارند تا با استفاده از متریال های جدید و مصالح مرغوب در موارد مختلف کاربرد داشته باشند. امروزه با کیفیت ترین کانکس ها می توانند بشر را در برابر زلزله، آتش سوزی، سرما، گرما، هرگونه سر و صدا و سیل در امان بدارند.

اولین سازه های پیش ساخته

پس از جنگ جهانی اول ابتدایی ترین کانکس ها به منظور اسکان موقت در اردوگاه ها ساخته شدند. تولید این سازه ها همچنان در بسیاری کشورها رواج پیدا کرد، ایران نیز از سال ۱۳۳۶ هجری شمسی صنعت کانکس سازی را آغاز کرد و همچنان تا امروز در حال رشد و تکامل می باشد. اولین کانکس ها در ایران همان کیوسک های تلفن عمومی هستند که زرد رنگ بودند و تماما از جنس فلز ساخته می شدند.

این سازه های فلزی پنجره هایی از جنس شیشه معمولی نیز داشتند. بعد از گذشت چند سال کیوسک ها در ابعاد بزرگتری ساخته شدند و با نام دکه به منظور بلیط فروشی و یا روزنامه فروشی مورد استفاده قرار گرفتند. تا اینکه در زمان جنگ تحمیلی شرکت هایی خصوصی برای اسکان موقت رزمندگان، کانکس هایی را تولید کردند که بعضا عایق های ضعیف و بسیار نامناسبی داشتند و تنها یک چهار دیواری بودند تا یک مکان امن برای اسکان موقت رزمندگان.

سیر تکامل کانکس در ایران

پس از استفاده های مختلف از کانکس ها در مناطق مختلف دیده شد که کانکس ها در هر نوع شرایط آب و هوایی دوام ندارند و در مناطق رطوبتی و پر بارش سریعا پوسیده شده و از بین می روند. از طرفی فضای داخلی کانکس ها تجهیزات مناسبی برای اسکان طولانی مدت ندارند.

بنابراین  شرکت های تولید کننده، سعی کردند گالوانیزه و دیگر آلیاژهای ضد زنگ را در قطعات کانکس ها دخالت دهند و با گذشت زمان و اضافه کردن برخی موارد دیگر مانند سیستم برق، ساخت سرویس بهداشتی در قسمتی از کانکس و غیره استفاده های بیشتری را از نظر خدماتی و فروشگاهی به این سازه های پیش ساخته افزودند. تا جایی که مصالحی مانند فولاد، آلومینیوم و چوب برای ساخت کانکس ها مورد استفاده قرار گرفتند. این تغییرات هر ساله با پیشرفت فناوری ادامه پیدا کرد تا اینکه با حضور عایق های صوتی و حرارتی انقلابی در تولید این سازه های پیش ساخته به وجود آمد.

پیشرفت صنعت کانکس سازی در ایران

با روی کار آمدن مصالحی مانند آلومینیم و صفحات پانل ساندویچی، کانکس های فلزی معمولی به نوع پیشرفته ای از کانکس های ثابت و چرخدار تبدیل شدند اما دیری نگذشت که با تولید عایق های تزریقی نمونه هایی از این سازه های پیش ساخته به عنوان سردخانه به کار گرفته شدند و برخی کامیون ها برای حمل گوشت و دیگر مواد خوراکی این سازه را به کار بستند. وارد شدن عایقی با نام فوم پلی یورتان در دنیای صنعت کانکس سازی سبب شد تا کانکس های BTS  تولید شوند و در بسیاری مراکز صنعتی مانند مخابرات مورد استفاده قرار بگیرند.

بهترین سازه های پیش ساخته برای اسکان موقت

هر روزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های روز دنیا این سازه های پیش ساخته در مدل ها و کاربردهای مختلفی تولید و عرضه می شدند. تا اینکه در سال ۱۳۹۰ گروه صنعتی میاک کانتین با استفاده از PVC  و گالوانیزه همچنین کامپوزیت، آلوزینک و صفحات پانل ساندویچی توانست مرغوب ترین کانکس ها را با نام کانکس سایدینگ تولید و با رنگ های مختلفی به عنوان یک خانه پیش ساخته ایمن مورد استفاده قرار دهد. شرکت تولیدی میاک در نظر دارد تا این سازه ها به شکل خانه های مسکونی در هر مکانی قابل استفاده باشند. اگر چه در ابتدا این سازه ها تنها یک کانکس مقاوم و ساده برای زندگی موقت بودند ولی دیری نگذشت که نام کانکس های ویلایی را به خود گرفتند.

مجهزترین کانکس ها

تیم فناوری میاک کانتین هر روز سعی می کنند تا به منظور بهره وری بیشتری از این سازه های پیش ساخته، تجهیزات مدرن تری به تمامی کانکس ها مانند کانکس خدمات پزشکی، کانکس فروشگاهی، کانکس مهد کودک، کانکس نگهبانی و بسیاری کانکس های دیگر  اضافه کنند. در این میان، لوکس ترین کانکس  ها را با نام کانکس ویلایی، در شکل های دوبلکس، دوقلو و همچنین یک واحده تولید می کنند و تجهیزات مدرنی مانند آشپزخانه، سرویس های بهداشتی، پنل خورشیدی، درب ضد سرقت، سیستم برق کشی، تلفن، لوله کشی آب، دوربین مدار بسته و بسیاری موارد رفاهی دیگری را به آن اضافه کرده اند و به شما عرضه می دارند.

دیدگاه‌تان را بنویسید: