کانکس

در مورد کانکس ها چه میدانید؟

در این مطلب میخواهیم با کانکس آشنا شویم و در مورد مزایا و معایب این سازه ها نیز صحبت کنیم.

بهتر است این مطلب را با یک پرسش آغاز کنیم، آیا شما در مورد کانکس و کاربردهای آنها چیزی میدانید؟ با توجه به کاربردهای فراوان انواع کانکس، امروزه تقریبا همه ی افراد این سازه ها را میشناسند اما بر خود لازم میدانیم که این سازه ها را معرفی کنیم زیرا ممکن است تعدادی از افرا با این سازه ها آشنایی نداشته باشند و تمایل داشته باشند که در این زمینه اطلاعاتی کسب کنند. پیشنهاد میکنیم تا پایان مطلب را همراهمان باشید.

کانکس ها سازه های از پیش ساخته شده ای هستند که شبیه به سازه های سنتی دارای دیوار، سقف، کف، درب ورودی، پنجره و …. هستند. ایده ی اولیه ساخت کانکس بر اساس ایجاد سرپناهی موقت و امن بود اما رفته رفته با توسعه صنعت کانکس سازی، متریال نوین، احساس نیاز بیشتر به سازه های قابل حمل و ضرورت وجود فضاهای کوچک در کلان شهرها و … شاهد پیشرفت روز افزون این صنعت و تولید انواع کانکس هستیم. این روزها کافی است به اطراف خود نگاه کنید، حتما کانکس های نگهبانی را در ورودی ها، کانکس های ویلایی را در مناطق خوش آب و هوا، کانکس های سرویس بهداشتی را در پارک ها یا گذرگاه های جاده ای، کانکس های سیار عابر بانک یا پلیس راه و چندین نوع کانکس دیگر با کاربری متفاوت را خواهید دید. حال میخواهیم بدانیم این سازه ها چه مزیت ها و معایبی دارند و آیا خرید چنین سازه های پیشنهاد میشود؟ در ادامه با ما همراه باشید.


برای خواندن مطالب درمورد کانکس ویلایی:

مزایا و معایب کانکس

مزایا:

  • اولین مزیت و مهم ترین مزیت این سازه ها قابلیت جابجایی آن هاست، با وجود کانکس ها دیگر نیازی به ساخت سازه های سنتی در زمان کم نیست. همانطور که میدانید سازه هایی که با مصالح ساختمانی ساخته میشوند علاوه بر مدت زمان و هزینه ای که صرف آن ها میشود قابل انتقال و جابجایی نیستند. همچنین در زمان محدود نمی توان یک سازه سنتی اصولی ساخت که از مقاومت و ایمنی لازم برخوردار باشد. بنابراین بهتر است از سازه های پیش ساخته و قابل حمل مثل کانکس ها استفاده کرد.
  • با خرید کانکس تا حد زیادی در زمان صرفه جویی میشود و پس از خرید این سازه ها میتوان از آن ها استفاده کرد. این ویژگی برای کسانی که زمان کافی برای ساخت بناهای سنتی ندارند بسیار حائز اهمیت است.
  • در سال های اخیر با زلزله های ویرانگری که باعث تخریب بسیاری از منازل و بی خانمان شدن تعداد زیادی از هموطنانمان شد، وجود سازه هایی مثل کانکس های مسکونی و سرویس بهداشتی و حمام تا حد زیادی درد و رنج افراد بی خانمان را کاهش داد. همچنین در مناطق زلزله خیز وجود سازه های مقاوم و ضد زلزله مثل کانکس ها لازم است. کانکس ها به دلیل ساخته شدن از مصالح سبک و مقاوم در زمان بروز زلزله از جان افراد محافظت میکنند. حتی در صورت تخریب این سازه ها آوار حاصل از آن خطری برای جان افراد نخواهد داشت زیرا مصالح به کار رفته در آن ها سبک است.
  • مزیت مهم دیگری که برای این سازه ها میتوان برشمرد قابل تعمیر و بازسازی بودن آن است. میتوان با هزینه ی مناسب نسبت به تعمیر این سازه ها اقدام کرد. در صورت تمایل میتوان با تغییر مصالح،

دکوراسیون داخلی، نمای داخلی و خارجی سازه را نیز تغییر داد.

  • در صورتی که صاحب کانکس دیگر نیازی به آن نداشته باشد و یا به دلیل کمبود فضا برای نگهداری این سازه ها تصمیم به فروش آن بگیرد میتواند به عنوان کانکس دست دوم آن را به فروش برساند. امروزه به دلیل مشکلات اقتصادی، خریداران از سازه های دست دوم استقبال میکنند زیرا با هزینه ی کمتر و در کمترین زمان میتوانند صاحب کانکس شوند. مزیت فروش کانکس دست دوم برای فروشنده این سازه ها جبران شدن بخشی از هزینه های صرف شده است.

معایب:

حال که در مورد مزایای کانکس ها گفتیم بهتر است صادقانه در مورد معایب آن نیز صحبت کنیم زیرا هیچ چیز به صورت مطلق وجود ندارد و نسبی است، در صورتی که قصد خرید این سازه ها را داشته باشی بهتر است با اطلاعات کافی برای خرید آن ها اقدام کنید.

  • یکی از چالش هایی که خریداران همیشه با آن روبرو بوده اند جابجایی کانکس ها با ابعاد دلخواه است، زیرا با وجود قوانین رانندگی و محدودیت های حمل و نقل و ترافیک نمی توان کانکس های با ابعاد بزرگ مثل کانکس های ویلایی یا اداری را به کمک جرثقیل منتقل کرد. برای حل این مشکل، شرکت سازنده کانکس را به صورت چند تکه جابجا میکند و در محل مورد نظر آن را مونتاژ میکنند. میتوان با حمل مصالح مورد نیاز برای ساخت کانکس، آن را به صورت اجرا در محل نیز ساخت. البته باید گفت اجرای کانکس ها به این روش هزینه های بیشتری در بر خواهد داشت.
  • مورد بعدی که باید به آن اشاره کرد عدم محدودیت فرم دهی در اجرای کانکس های فرمینگ است. زیرا ممکن است در کشور ما تکنولوژی برای فرم دهی وجود نداشته باشد یا نتوان متریال لازم را تهیه کرد.
  • به دلیل عدم آگاهی خریدار در مورد کانکس های دست دوم، ممکن است قیمت این سازه ها منصفانه نباشد به همین دلیل است که پیشنهاد میکنیم از یک کارشناس کمک بگیرید. دلیل کاهش قیمت سازه های دست دوم کاهش ضریب سلامت آن هاست و ممکن است خریدار به تنهایی نتواند میزان سلامت و یا آسیب های وارد شده به کانکس را تشخیص دهد بنابراین حضور یک کارشناس در این زمینه کمک کننده خواهد بود. به طور کلی قیمت سازه های دست دوم 30 تا 40 درصد کمتر از سازه های نو است.
  • به عنوان اخرین موردی که به عنوان عیب برای کانکس تلقی میشود عدم استفاده از شیشه با ابعاد بزرگ در بدنه ی کانکس هاست. دلیل این موضوع جابجایی این سازه هاست زیرا ممکن است شیشه ها بشکنند.

ابعاد کانکس

برای تولید انواع سازه های پیش ساخته استانداردهایی وجود دارد که همه ی شرکت ها موظف به اجرای آن هستند، ابعاد کانکس نیز از این قاعده مستثنی نیست و به دلیل محدودیت در جابجایی و قوانین حمل و نقل جاده ای باید به صورت استاندارد رعایت شود.

کانکس های با ابعاد استاندارد دارای حداکثر 12 متر طول، 2.4 متر عرض و ارتفاع آن ها نیز حداکثر 2.6 متر هستند. میتوان کانکس های با ابعاد کوچکتر نیز تولید کرد (مثل کانکس های 6 متری) اما جابجایی کانکس های بیش از ابعاد گفته شده نیاز به مجوز ترافیک از پلیس راهنمایی و رانندگی دارد.

تولید کانکس

تولید کانکس پروسه ای هدفمند است که از ابتدا باید درست و اصولی انجام شود تا نتیجه آن رضایت بخش باشد. در ادامه با توضیحاتی مختصر قصد داریم مراحل تولید کانکس را شرح دهیم.

اولین قدم برای تولید کانکس با سفارش مشتری برداشته میشود؛ همانطور که قبلا نیز گفتیم کانکس ها سازه های از پیش ساخته ای هستند که ابعاد استانداردی برای آن ها تعریف شده است در صورتی که مشتری نتواند سازه مورد نظر خود را از بین سازه های آماده انتخاب کند، شرکت تولید کننده میتواند با توجه به خصوصیاتی که مشتری در نظر دارد مثل ابعاد، تجهیزات، امکانات و سایر جزییات کانکس را به صورت سفارشی طراحی کند و بسازد. به همین منظور جلسه ای به صورت حضوری با مشتری برگزار میشود و در مورد ویژگی های کانکس مد نظر از ایشان سوال میشود.

در مرحله ی بعدی مهندسین طراحی به وسیله نرم افزارهای کامپیوتری نقشه دو بعدی و سه بعدی از سازه را مطابق با سلیقه و نظر مشتری طراحی میکنند. در صورت رضایت مشتری از طرح 3 بعدی، نقشه ی دو بعدی و با همه ی جزییات فنی سازه در قالب یک پروپوزال یا لوح فشرده به مشتری ارائه میشود.

در مرحله ی بعدی تولید کانکس پس از ارسال دستور ساخت کانکس به همراه نقشه ها و طرح ها به سالن تولید آغاز میشود، در سالن تولید مدیر تولید سازه ها با بررسی نقشه ها برای تعیین ناظر و مجری تولید کانکس اقدام میکند، وجود یک تیم اجرایی و تکنسین فنی به همراه یک ناظر در تولید یک سازه ضروری است.

با گذراندن این مراحل، حال نوبت به تولید کانکس در 3 مرحله میرسد.

در مرحله ی نخست اسکلت کانکس ساخته میشود و بر اساس نقشه های طراحی شده ورقه ها و دیواره ها برش میخوردند و جوشکاری های لازم برای اتصال آن ها انجام میشود.

مرحله ی دوم مربوط به تزیین کانکس است، در این مرحله درب ها و پنجره ها نصب میشوند، پوشش داخلی و خارجی و همچنین پوشش سقف و کف نیز اجرا میشود، عایق بندی مناسب برای سازه انجام میشود و سازه سیم کشی میشود و سیستم نورپردازی به همراه نصب کلید و پریزها برای آن در نظر گرفته میشود. به طور کلی این مرحله در نازک کاری و پرداختن به جزییات خلاصه میشود.

با رنگ آمیزی مناسب سازه کانکس آماده ی تحویل به مشتری میشود، در صورتی که از پنل های آلومینیومی رنگی استفاده شود نیازی به رنگ آمیزی نیست و این مرحله حذف میشود.

اگر شما نیز میخواهید بدانید برترین شرکت تولید کننده ی کانکس در ایران کدام مجموعه است در ادامه ی مطلب به آن اشاره خواهیم کرد؛ شرکت میاک کانتین یکی از بهترین مجموعه های تولید و طراح انواع کانکس است. شرکت میاک کانتین سال هاست در زمینه ی تولید انواع کانکس با استفاده از بهترین متریال و مصالح تلاش میکند که با کیفیت ترین سازه ها را با قیمت مناسب در اختیار مشتریان عزیز قرار دهند. اگر شما نیز به دنبال خرید سازه های پیش ساخته هستید توصیه میکنیم از محصولات این شرکت بازدید کنید.

  • اولین مزیت و مهم ترین مزیت این سازه ها قابلیت جابجایی آن هاست، با وجود کانکس ها دیگر نیازی به ساخت سازه های سنتی در زمان کم نیست. همانطور که میدانید سازه هایی که با مصالح ساختمانی ساخته میشوند علاوه بر مدت زمان و هزینه ای که صرف آن ها میشود قابل انتقال و جابجایی نیستند. همچنین در زمان محدود نمی توان یک سازه سنتی اصولی ساخت که از مقاومت و ایمنی لازم برخوردار باشد.

یکی از چالش هایی که خریداران همیشه با آن روبرو بوده اند جابجایی کانکس ها با ابعاد دلخواه است، زیرا با وجود قوانین رانندگی و محدودیت های حمل و نقل و ترافیک نمی توان کانکس های با ابعاد بزرگ مثل کانکس های ویلایی یا اداری را به کمک جرثقیل منتقل کرد. برای حل این مشکل، شرکت سازنده کانکس را به صورت چند تکه جابجا میکند و در محل مورد نظر آن را مونتاژ میکنند.

کانکس ها سازه های از پیش ساخته شده ای هستند که شبیه به سازه های سنتی دارای دیوار، سقف، کف، درب ورودی، پنجره و …. هستند. ایده ی اولیه ساخت کانکس بر اساس ایجاد سرپناهی موقت و امن بود اما رفته رفته با توسعه صنعت کانکس سازی، متریال نوین، احساس نیاز بیشتر به سازه های قابل حمل و ضرورت وجود فضاهای کوچک در کلان شهرها و … شاهد پیشرفت روز افزون این صنعت و تولید انواع کانکس هستیم

دیدگاه‌تان را بنویسید: