کانتینر


همه چیز در مورد کانتینر

در این مطلب میخواهیم با کانتینر و کاربردهای آن آشنا شویم و در مورد انواع مختلف آن ها نیز اطلاعات لازم را در اختیار مخاطبین عزیز این مطلب قرار دهیم. همانطور که میدانید مبادلات کالاها بین کشورهای مختلف جهان از روش های داد و ستد اقتصادی است که بسیار مهم است به درستی صورت گیرد و کالاها بدون آسیب به کشور مقصد فرستاده شوند، به دلیل اهمیت این موضوع لازم دانستیم در مورد کانتینرها توضیحاتی را ارائه کنیم.
آیا تا به حال به مناسب ترین ابزار برای انتقال و جابجایی کالاها فکر کرده اید؟ ابزار انتقال کالا باید چه ویژگی هایی داشته باشد و از کجا و چگونه میتوان آن را تهیه کرد؟ آیا به مدیریت هزینه های حمل و نقل کالاها فکر کرده اید؟ اگر میخواهید جواب سوال های مطرح شده را بدانید بهتر است تا پایان مطلب با ما همراه باشید زیرا قصد داریم یکی از بهترین ابزارها برای انتقال کالاها به اقصی نقاط جهان را به شما معرفی کنیم؛ بله درست متوجه شدید، کانتینرها بهترین ابزار برای جابجایی کالاها به هرجای دنیا هستند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد پس ادامه ی مطلب را از دست ندهید.

کانتینر چیست؟

کانتینر محفظه ی مستحکم مستطیلی شکل با اسکلت فلزی متشکل از ورقه های گالوانیزه کرکره ای و ورق رنگی است که به دلیل ابعاد بزرگ و مناسب، گنجایش بالایی برای قرار دادن کالا و ارسال آن به اقصی نقاط مختلف دارد. کانتینر ها به دلیل اینکه بصورت بین المللی رد و بدل میشوند می بایست دارای ابعاد و اندازه های استاندارد باشند.
به کمک کانتینرها میتوان انواع مختلفی از کالاها را با حفظ سلامت و کیفیت آن ها جابجا کرد و به دلیل اینکه در برابر آب نفوذ ناپذیر هستند معمولا برای حمل و نقل از طریق راه های آبی مورد استفاده قرار میگیرند. البته ویژگی کانتینر ها به همین چند مورد ختم نمی شود و در ادامه به سایر ویژگی های آن خواهیم پرداخت. کانتینرها محدود به یک اندازه و یک نوع نیستند بلکه انواع مختلفی از آن ها وجود دارد که امکان حمل و نقل همه ی مواد و کالاها را فراهم میکند، این تنوع مدیون پیشرفت تکنولوژی و طراحی این سازه هاست. شاید اطلاع از چگونگی ساخت این سازه ها برای شما نیز جالب باشد.
گفتیم که ورقه های فولادی گالوانیزه کانتینر را میسازند، این ورقه ها پس از برش به اندازه استاندارد تحت فشار قرار میگیرند تا به فرم نهایی برسند و مقاومتشان نیز بالاتر برود، دلیل حالت کرکره ای این ورقه ها نیز همین است که استحکام آن ها چندین برابر شود. همچنین برای افزایش مقاومت کانتینر و نفوذناپذیر شدن آن در برابر آب، کفی را از جنس فولاد میسازند.
مرحله ی بعدی پرداختن و ساختن اسکلت فلزی بر اساس نقشه و سپس اتصال ورقه ها به بدنه ی اسکلت فلزی است. مرحله ی آخر رنگ آمیزی محل جوش ها و اتصالات با استفاده از رنگ های ضد زنگ است، حال کانتینر آماده شده و میتواند برای مصارف مختلف به فروش برسد. به دلیل کاربرد این سازه ها در حمل و نقل های دریایی، در ساخت کانتینر از آلیاژهای ضد زنگ استفاده میشود. حال که با نحوه ی ساخت این سازه ی دوست داشتنی آشنا شدیم بهتر است انواع کانتینر با ابعاد مختلف را به شما معرفی کنیم و ببینیم هر کدام از آن ها چه کاربردی دارند.

ابعاد کانتینر

همانطور که گفتیم کانتینر ها به دلیل اینکه در سطح جهانی مبادله میشوند نمی توانند بر اساس سلیقه ی تولید کننده ساخته شوند و اندازه های استاندارد برای آن ها در نظر گرفته شده که همه ی تولید کنندگان این سازه ها موظف به اجرای آنها هستند. در ادامه ابعاد مختلف کانتینر را بررسی میکنیم.

کانتینر 10 فوت
کوچکترین کانتینر ساخته شده با ابعاد استاندارد 3 متر طول، 2.5 متر عرض و 2.60 متر ارتفاع دارند. از این کانتینرها معمولا برای انبار کردن کالاها استفاده میشود.
کانتینر 20 فوت
از محبوب ترین سازه های فلزی ساخته شده کانتینرهای 20 فوت هستند که با 6 متر طول، 2.5 متر عرض و 2.75 سانتی متر ارتفاع فضای مناسب برای بارگیری را در اختیار خریداران قرار میدهند و به راحتی جابجا میشوند زیرا وزن مناسبی دارند. همچنین قیمت این کانتینر بسیار مناسب است. این کانتینر مانند سایر کانتینر ها از کالاها در برابر آسیب، ضربه و فشار محافظت میکند و با درب های ضد سرقت امنیت کالاها را تامین میکند. همچنین در برابر آب نیز نفوذ ناپذیر هستند. این کانتینرها به کانتینرهای خشک معروف هستند زیرا برای جابجایی کالای خشک مورد استفاده قرار میگیرند.
کانتینر 40 فوت
کانتینر 40 فوت یکی از پر فروش ترین و پر کاربردترین سازه های فلزی است که به دلیل گنجایش بار بالای آن و نفوذ ناپذیر بودن در برابر آب و رطوبت مناسب ترین گزینه برای حمل و نقل های دریایی و زمینی هستند. این کانتینرها 12 متر طول، 2.5 متر عرض و 2.75 متر ارتفاع دارند. به کمک این کانتینرها میتوان حجم زیادی از کالاها را به صورت یکپارچه حمل کرد و نیازی به چندین بار بارگیری و تخلیه نیست. این کانتینر نیز جزو کانتینرهای خشک محسوب میشود. این کانتینر نیز با داشتن ویژگی هایی مثل ضد سرقت بودن، محافظت از کالاها در برابر آسیب و فشار، نفوذ آب و … باعث سهولت در حمل و نقل کالاها میشوند.
کانتینر 40 فوت HIGHCUBE
برای جابجایی بعضی از کالاهای ارتفاع بلند که نمی توان با کانتینرهای 20 فوت و 40 فوت آن ها را جابجا کرد باید از کانتینرهای های کیوب با ابعاد 12 متر طول و 2.90 سانتی متر ارتفاع دارند استفاده کرد.
نکته ای که باید در مورد انواع کانتینر با ابعاد مختلف بگوییم این است که علاوه بر کاربرد این سازه ها در جابجایی و انتقال کالاها، میتوان برای انبار کردن انواع کالا نیز از آن ها استفاده کرد.

اجاره کانتینر

همانطور که گفتیم کانتینرها به دلیل فضای کافی برای انبار کردن کالاها و همچنین حفظ و نگهداری آن ها برای انبار کردن کالاها نیز مورد استفاده قرار میگیرند. حال میخواهیم در مورد شرایط اجاره کانتینر توضیحاتی را خدمت شما ارائه کنیم. اجاره کانتینر ها به دو صورت انجام میشود، حالت اول زمانی است که مشتری قصد دارد پس از اجاره سازه را به مکان دیگری منتقل کند و برای مدتی مورد استفاده قرار دهد. در اینصورت متقاضی باید چکی را به ارزش کل سازه بدون توضیح اضافه در اختیار دفتر اجاره قرار دهد، پس از اعتبار سنجی و تایید چک مشتری میباست هزینه اجاره ماهیانه را به صورت نقدی پرداخت کند و سپس برای انتقال آن اقدام کند. در صورتی که متقاضی قصد داشته باشد مدت بیشتری سازه را در اختیار داشته باشد باید اجاره نامه را تمدید کند. پس از مدت اجاره نیز متقاضی باید کانتینر را به محل اولیه باز گرداند و چک ضمانت را نیز باز پس بگیرد.
در حالت دوم متقاضی قصد دارد فضای داخلی کانتینر را اجاره کند و در همان محل نگهداری از کانتینرها از آن استفاده کند، در این صورت پس از تهیه لیست از تمامی کالاهایی که قصد انبار کردن آن ها را دارد، کانتینر پلمپ میشود و مشتری میتواند در هر زمان به کالاها دسترسی داشته باشد. هزینه اجاره به صورت توافقی پرداخت میشود.
حال وقت آن رسیده که با انواع کانتینر و ویژگی های آن ها آشنا شویم، قبلا با کانتینرهای 20 فوت و 40 فوت آشنا شدیم حال بهتر است سایر نمونه ها را با هم بررسی کنیم.


برای خواندن مطالب درمورد کانکس:

کانتینر روباز:
برای انتقال کالاهای با ابعاد بلند و یا با اشکال غیر متعارف از این نوع کانتینرها استفاده میشود زیرا فاقد سقف هستند و از یک پوشش برزنتی برای حفاظت از کالاها استفاده میشود.
کانتینر یخچالی:
این کانتینرها برای حمل مواد غذایی یا دارویی فاسد شدنی مورد استفاده قرار میگیرند و مجهز به سیستم خنک کننده هستند که دمای داخلی آن را به چند درجه زیر صفر میرساند.
کانتینر عایق دار:
برای حمل و نقل کالاها (به خصوص اقلام الکترونیکی که نسبت به نفوذ رطوبت حساس هستند) از راه های آبی که احتمال بروز طوفان و نفوذ آب و رطوبت وجود دارد از کانتینرهای عایق دار استفاده میشود که دارای مقاومت ویژه ای هستند.
کانتینر حمل گاز:
حمل گازها به دلیل قابلیت اشتعال آن ها همواره باید با دقت و در امنیت انجام شود، امروزه کانتینرهای حمل گاز تولید میشوند که بدنه ی آن ها نسبت به فشار مقاوم است و در امنیت کامل گازها را به اقصی نقاط منتقل میکنند.
کانتینر تانکر دار:
سوخت هایی مثل نفت، گازوییل و بنزین و سایر مایعات را نمی توان به کمک کانتینرهای معمولی جابجا کرد بنابراین از کانتینرهای تانکردار که مخصوص حمل مایعات هستند استفاده میشود.
کانتینر تهویه دار:
از این کانتینرها برای اقلامی که نیاز به محیط خنک و با تهویه مناسب دارند ساخته شده است، حفره های ایجاد شده در این سازه ها باعث تهویه هوا و حفظ تازگی موادی مثل میوه ها و سبزیجات و لبنیات میشود.
سایر کانتینر ها مثل: کانتینر حمل حیوانات که دارای حفره هایی برای تهویه هوا هستند، کانتینرهای مسطح که برای حمل کالاهای بسیار بزرگ مثل ماشین آلات، کانتینر مخصوص کالاهای فله ای و بدون بسته بندی و کانتینر های حمل ماشین انواع دیگری هستند که برای جلوگیری از طولانی شدن این مطلب به همین توضیح کوتاه در مورد آن ها بسنده میکنیم.

کانتینر دست دوم

گاهی پیش می آید که صاحب کانتینر به دلیل عدم فضای کافی برای نگهداری از کانتینر و یا به دلیل اتمام کار با این سازه ها اقدام به فروش آن ها به عنوان کالای دست دوم میکند تا از این طریق بخشی از هزینه های خود را جبران کند و همچنین مجبور به نگهداری از این سازه های بزرگ نباشد.
کانتینر دست دوم معمولا به دلیل قیمت مناسبشان همواره پر طرفدار هستند و بازار خرید و فروش آن ها پر رونق است. در صورتی که قصد خرید کانتینر دست دوم دارید به شما توصیه میکنیم سازه را از نزدیک ببینید و میزان سلامت آن را بررسی کنید زیرا کالای دست دوم در صورتی ارزش خرید دارد که کارایی لازم را داشته باشد و نیاز به تعمیر اساسی نداشته باشد. یکی از مشکلاتی که در خرید کانتینرهای دست دوم وجود دارد عدم آگاهی خریدار نسبت به این سازه است به همین دلیل به شما توصیه میکنیم قبل از خرید کانتینر دست دوم با یک کارشناس در این حوزه مشورت کنید.
قیمت کانتینر دست دوم بر اساس سال تولید، شرکت تولید کننده، ابعاد، میزان سلامت ظاهری و فنی محاسبه میشود. به طور کلی کانتینر دست دوم دارای 30 تا 40 درصد کاهش قیمت نسبت به کانتینر نو است و این مورد به معنای خرید یک سازه مقرون به صرفه برای خریدار است.
انواع کانتینرهای دست دوم نیز وجود دارند که میتوانید بر اساس نیاز و بر اساس کالایی که قصد جابجایی آن را دارید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

کانتینر مسکونی

کانتینر ها برای حمل و نقل کالاها نیاز به مجوزی به نام برگ سبز دارند، اعتبار این مجوز ممکن است به پایان برسد و پس از پایان اعتبار آن کانتینرها اجازه جابجایی ندارند. اما این پایان کار یک کانتینر نیست و میتوان با تغییر دادن آن ها کاربری دیگری برای این سازه ها تعریف کرد. برای مثال میتوان با اضافه کردن امکانات و تجهیزات و تغییر دادن در ساختار و دکور، آن ها را تبدیل به یک فروشگاه یا یک کانتینر ویلایی یا مسکونی کرد.
برای ساخت کانتینر مسکونی ابتدا باید طراحی مناسب را برای آن انجام داد و شرایطی مثل مکان، مساحت مورد نیاز برای قرار دادن آن ها، شرایط آب و هوایی و همچنین میزان بودجه لازم را نیز در نظر گرفت. طراحی کانتینر مسکونی شبیه به طراحی کانکس ویلایی است با این تفاوت که کانکس مسکونی ابتدا به همین منظور ساخته شده است اما برای ساخت کانتینر مسکونی باید تغییرات لازم را در آن اعمال کرد.
همه ی ویژگی ها و امکانات موجود در کانکس مسکونی قابل اجرا در کانتینر مسکونی نیز هست، برای مثال میتوان برای کانتینر مسکونی پنجره و قسمت های باز شو بازشو قرار داد یا قسمت هایی را به عنوان اتاق، سرویس بهداشتی و یا آشپزخانه در نظر گرفت. طراحی این نوع کانتینرها سلیقه ای است و میتوان بر اساس بودجه موجود آن ها را تبدیل به یک کانتینر مسکونی با همه ی امکانات لازم برای زندگی کرد.
حال که به پایان مطلب رسیدیم امیدواریم خواندن این مطلب برایتان مفید بوده باشد و توانسته باشیم اطلاعات شما را در زمینه ی شناخت انواع کانتینر بالا برده باشیم.
معرفی یکی از برترین تولید کنندگان انواع کانتینر در پایان مطلب خالی از لطف نخواهد بود، زیرا قصد داریم یکی از معتبرترین و بهترین شرکت های تولید کننده را به شما معرفی کنیم. شرکت میاک کانتین از طراحان و سازندگان برتر در زمینه ی تولید انواع کانتینر و کانکس با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت است. از اهداف این شرکت تولید سازه های مقاوم و با کیفیت داخلی و جلب رضایت مشتریان عزیز است.

کوچکترین کانتینر ساخته شده با ابعاد استاندارد 3 متر طول، 2.5 متر عرض و 2.60 متر ارتفاع دارند. از این کانتینرها معمولا برای انبار کردن کالاها استفاده میشود.

این کانتینرها برای حمل مواد غذایی یا دارویی فاسد شدنی مورد استفاده قرار میگیرند و مجهز به سیستم خنک کننده هستند که دمای داخلی آن را به چند درجه زیر صفر میرساند.

از این کانتینرها برای اقلامی که نیاز به محیط خنک و با تهویه مناسب دارند ساخته شده است، حفره های ایجاد شده در این سازه ها باعث تهویه هوا و حفظ تازگی موادی مثل میوه ها و سبزیجات و لبنیات میشود.

دیدگاه‌تان را بنویسید: